26 Şubat, 2024, Pazartesi

İstanbul Valiliği’nden ’Ayasofya’da tahribat’ haberlerine yalanlama

Haber Giriş: 10 Mayıs, 2022, Salı 21:47
Takip Et
İstanbul Valiliği’nden ’Ayasofya’da tahribat’ haberlerine yalanlama

Müze statüsünden camiye dönüştürülen Ayasofya'da tarihi su haznesinin kapağının kırılarak içine ayakkabı konulmasıyla ilgili haberlere İstanbul Valiliği'nden yalanlama geldi. Valiliğe bağlı İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 'su haznesi' olarak adlandırılan Osmanlı Dönemi mermer küpün bakır kapağıyla ilgili iddiaların gerçek dışı olduğunu ve haberlere yansıyan görüntülerin eski olduğunu açıkladı. 

Arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay Twitter hesabından yaptığı paylaşımda tarihi su haznesinin fotoğrafını paylaşarak, "Bu fotoğrafı dün gece (24 Nisan) saat 22.43'te Ayasofya Camiinde çektim, Osmanlı'dan kalma su haznesinin kapağını kırıp içine ve yanına ayakkabılarını koymuş insanlar,kimsenin umurunda değil bu durum, Yardıma ihtiyacı var" ifadelerini kullanmıştı.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden, Ayasofya-i Kebir Camii'ndeki su haznesi açıklaması
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin insanlığın ortak mirası olduğuna işaret edilen açıklamada, iddiaların kurum ve kuruluşları yıpratma amacı taşıdığı kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Haberlerde su haznesi olarak adlandırılan, Osmanlı dönemi mermer küpün bakır kapağının menteşe bağlantı kısmında, geçmiş dönem onarımı mevcuttur. Adı geçen haber ve sosyal medya mecralarında bulunan fotoğraflarda görülen delikli ek parça, orijinal olmayan ve geçmiş dönemlerde eklenmiş bir parçadır.

Bu onarım parçası (bakır) özgün bakır kapağa, lehim kullanılarak uygun olmayan bir biçimde monte edilmiştir. Son incelemelerde bakır onarım parçasının, birleştirilmesinde kullanılan lehimlerinden kırılarak ayrıldığı gözlenmiştir. Eserde herhangi bir orijinal parça kaybı yoktur. Tüm dünyada bilinen ve uygulanan konservasyon metotlarına uygun olarak, esere yeni bir ilave yapılması değil, mevcut halinin korunması prensibi benimsendiğinden mermer küpün bakır kapağında yenileme veya tamamlama yoluna gidilmemiştir."

Açıklamada ayrıca Ayasofya-i Kebir Camii'ndeki tüm eserler için İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı uzmanlarınca düzenli olarak kontrollerin yapıldığı ve herhangi bir deformasyon görülmesi halinde anında müdahale edildiği aktarıldı.

 Kaynak: https://www.muhalif.com.tr/haber/istanbul-valiliginden-ayasofyada-tahribat-haberlerine-yalanlama-49408
HABERE YORUM YAZIN

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.